Area Volleyball Scores from 9/21/17

 

Hawkeye Ten Conference

(3-0) Lewis Central 25-25-25, Clarinda 19-17-19

Western Iowa Conference

(3-1) Griswold 28-21-25-25, Riverside, Oakland 26-25-19-14
(3-0) Missouri Valley 26-25-25, IKM-Manning 24-23-19
(3-0) Tri-Center, Neola 25-25-25, Underwood 12-17-5

Rolling Valley Conference

(3-0) CAM, Anita 25-25-25, AR-WE-VA, Westside 19-22-17
(3-1) Coon Rapids-Bayard 24-25-25-25, Exira-EHK 26-22-15-19

Corner Conference

(3-0) East Mills 26-25-25, Mount Ayr 24-12-21
(2-0) Essex 25-25, Lenox 23-20
(2-0) Essex 25-25, South Page 16-15
(2-0) Lenox 25-25, South Page 19-20

Other Scores

(3-1) Ballard 25-25-25-25, Carroll 27-17-22-16


Football Scores from Friday, September 19th

CLASS 4A:

Sioux City, North 12 Council Bluffs, Abraham Lincoln 53

Council Bluffs, Thomas Jefferson at Sioux City, West ( (ND))

Sioux City, East 10 Lewis Central 31

CLASS 3A:

District 2

Dallas Center-Grimes 40 Ballard 7
Iowa Falls-Alden 20 Gilbert 49
Perry 7 Boone 41
Webster City 40 Greene County 18

District 7

Carroll 17 ADM, Adel 14
Denison-Schleswig 34 Creston/O-M 14
Harlan 17 Glenwood 14
Winterset 20 Atlantic 0

CLASS 2A:

District 7

Clarinda 0 Kuemper Catholic, Carroll 42
East Sac County 34 Underwood 12
Shenandoah 7 South Central Calhoun 72
Southeast Valley 7 Red Oak 3

CLASS 1A:

District 6

Madrid 35 West Central Valley, Stuart 33
Manson Northwest Webster at Eagle Grove
Ogden 24 Panorama, Panora 40
South Hamilton, Jewell 0 Van Meter 42

District 7

AHSTW 36 ACGC 0
IKM-Manning 36 Logan-Magnolia 32
Missouri Valley 14 Treynor 20
Tri-Center, Neola 14 OA-BCIG 39

CLASS A:

District 7

Martensdale-St. Marys at Earlham
Riverside, Oakland 41 Nodaway Valley 7
Southwest Valley 48 Griswold 0
St. Albert, Council Bluffs 60 Southeast Warren, Liberty Center 6

CLASS 8:

District 6

Baxter 50 East Union, Afton 72
Lamoni 30 Bedford 62
Murray 0 Lenox 60
Wayne, Corydon 32 Stanton 64

District 7

East Mills 57 CAM, Anita 56
Essex 6 Exira/Elk Horn-Kimballton 41
Sidney 45 Fremont-Mills, Tabor 35
Woodbine at Clarinda Academy

District 8

Collins-Maxwell at Boyer Valley, Dunlap ( (ND))
Coon Rapids-Bayard 21 Ar-We-Va, Westside 53
River Valley, Correctionville 22 Glidden-Ralston 56
West Harrison, Mondamin 0 Audubon 68